تبلیغات

ابزار رایگان وبلاگ

مقالات مهندسی مکانیک

.:. امروز :
   
 
آرشیو موضوعی
پیوندها
هوندا
تویوتا
عشق پرواز
جنرال موتور
مهندسی مواد
خودروهای عتیقه
مجله آنلاین مکانیک
هواپیماهای جنگنده
مهندسی مکانیک سیالات
آکادمی بین المللی مهندسی
طراحی در مهندسی مکانیک
انجمن مهندسان مکانیک ایران
مهندسی مکانیک ساخت و تولید
سایت کارخانه مرسدس بنز آلمان
استاندارد های مهندسی مکانیک
سایت هیدرولیک و پنوماتیک ایران
جامعه اینترنتی مهندسی مکانیک
انجمن بین المللی مهندسین خودرو
طراحی و انجام محاسبات مهندسی
انجمن تست های غیر مخرب آمریکا
وبلاگ تخصصی مهندسی ساخت و تولید
مهندسی مکانیک و تاسیسات ساختمانی
مهندسی مکانیک خواجه نصیرالدین طوسی
سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
امكانات
ابر برچسب ها
خودرو , کنترل کیفیت , طراحی کامپیوتر , نصب وتعمیر و نگهداری , اندازه گیری دقیق , طراحی قالب , استاتیک , دیفرانسیل , المان محدود , طراحی اجزا ,

مهندسی مکانیکخودورهایی که با هوا کار می کنند
موضوع مطلب : خودرو  ،

آیا در این هفته شما به پمپ بنزین رفته اید. قطعا در حین اینکه شما سوخت را به خودروی خود پمپ می کنید به این توجه می کنید که هزینه آن چقدر خواهد شد و اینکه در سال بعد چه میزان هزینه این سوخت بالا خواهد رفت. عنوان مثال بنزین که منبع اصلی سوخت اکثر خودروها می باشد هر روز گران تر و غیر قابل دسترس می شود. این عوامل کارخانجات خودروسازی را به سمت تولید خودروهایی با سوخت جایگزین هدایت می کند. در سال 2000 دو نوع خودروی هیبریدی ساخته شد و سه تا چهار سال بعد خودروهایی که با پیل های سوختی حرکت می کردند در بزرگراهها دیده شد.

یکی از سوختهای جایگزین ممکن هوا میباشد.حداقل دو پروژه بزرگ در حال پیشرفت وجود دارد که در حال گسترش نوعی از خودروها هستند که با هوا کار میکنند.در این مقاله شما درباره تکنولوژی که دو نوع مختلف خودروهای هوای فشرده را توسعه داده است آشنا خواهید شد.
در آینده نه چندان دور شما می توانید اولین خودروهایی را که با هوای کار میکنند را در شهر خود ببینید. خودروی ایولوشن( e.Volution ) از این خودروها می باشد که در فرانسه ساخته می شود. در سال های اخیر این خودروها بسیار طرفدار پیدا کرده بطوریکه دولت مکزیک درصدد خرید 40000 دستگاه از این خودروها و جایگزینی آن با خودروهای بنزینی می باشد.سازندگان این خودرو می گویند چون این خودرو با هوای فشرده حرکت می کند بدون هیچگونه آلودگی بوده و دوستدار محیط زیست می باشد. خودروی ایولوشن با یک موتور هوای فشرده دو سیلندره کار میکند. موتور این خودرو تا به حال همتایی نداشته به این دلیل که هم می تواند به تنهایی با هوای فشرده کار کند و هم با موتور درونسوز دیگری. هوای فشرده در یک مخزن از جنس کربن و یا فیبر شیشه در فشار 4351 پوند بر اینچ مربع ( psi) نگهداری می شود.این هوا به وسیله یک انژکتور هوا به موتور تغذیه می شود و از آنجا راهی یک حفره ی کوچک شده که باعث منبسط شدن هوا می شود.هوا پیستون را به پایین فشار داده و پیستون میل لنگ را به حرکت در می آورد که باعث حرکت خودرو می شود.

از این موتور می توان در خودروهای هیبریدی نیز استفاده کرد که با سوخت های سنتی و همچنین با هوا کار می کنند. در این نوع خودروی هیبریدی عوض کردن منبع انرژی بصورت الکتریکی کنترل می شود. زمانی که خودرو با سرعت زیر 60 کیلومتر در ساعت حرکت می کند موتور با هوا کار کرده و در سرعت بالاتر از آن خودرو با سوخت دیگری مانند بنزین و یا گازوئیل و یا گاز طبیعی کار می کند. تانک هوا بصورت ثابت در زیر خودرو قرار دارد و می تواند حدود 79 گالون(300 لیتر) هوا را در خود نگاه دارد.این میزان هوا می تواند خودروی ایولوشن را بیش از 124 مایل ( 200 کیلومتر ) در حداکثر سرعت 60 مایل بر ساعت ( 96.5 کیلومتر بر ساعت ) جا به جا کند.زمانی که مخزن نزدیک به تمام شدن است شما می توانید خودرو را به کنار جاده برده و به وسیله یک پمپ هوا مخزن را پر کنید.با استفاده از منبع برق خانگی چیزی حدود 4 ساعت طول می کشد تا مخزن هوای فشرده پر شود در عین حال شما می توانید در عرض 3 دقیقه به وسیله یک پمپ فشار قوی مخزن را شارژ کنید.

موتور این خودرو به میزان بسیار کمی به سوخت نیاز دارد در حدود 8 لیتر برای پیمودن 31000 مایل ( 50000 کیلومتر ) این خودرو همچنین مجهز به سیستم گیریبکس اتوماتیک بوده و چرخ های عقب به وسیله میله ای دندانه دار و چرخ دندانه هایی کوچک به حرکت درآورده می شود. فاصله بین چرخ جلو و عقب 9.5 فوت ( 2.89 متر ) بوده و وزن آن در حدود 1.543 پوند معادل 700 کیلوگرم می باشد.

موتور حرارتی – برودتی :

این موتور نیز نوع دیگری از موتور می باشد که با فشار گاز کار می کند که توسط محققان دانشگاه واشنگتن ساخته شده است که در ساخت آن از ایده ی موتورهای بخار استفاده شده است، با این تفاوت که در آن هیچ نوع احتراق داخلی صورت نمی گیرد. محققان این دانشگاه از نیتروژن مایع به عنوان عامل محرک در نمونه اولیه خودرو Ln2000 استفاده کرده اند.این محققان دلیل استفاده از نیتروژن مایع را فراوانی آن در اتمسفر- نیتروژن در حدود 75% اتمسفر زمین را تشکیل می دهد.- و همچنین دسترس پذیر بودن نیتروژن مایع می دانند.

موتور خودروی Ln2000 دارای پنج جز اصلی می باشد :· مخزن 24 گالونه که از فولاد ضد زنگ می باشد.

· پمپی که نیتروژن مایع را به گرمکن می فرستد.

· گرمکن که نیتروژن مایع را با حرارت خروجی از اگزوز گرم می کند.

· مبدل حرارتی که نیتروژن مایع را به جوش آورده و گاز با فشار بسیار بالا تولید می کند.

· منبسط کننده که انرژی نیتروژن را به انرژی قابل استفاده برای موتور تبدیل می کند.

نیتروژن مایع در دمای 320- درجه فارنهایت ( 196- درجه سلسیوس ) نگهداری می شود. که به وسیله مبدل حرارتی به بخار تبدیل می شود. مبدل حرارتی قلب موتور برودتی Ln2000 نامیده می شود. این نام به این خاطر می باشد که می تواند نیتروژن با دمای بسیار پایین را دریافت کرده و تبدیل به بخار کند.از هوای جاری در اطراف خودرو برای گرم کردن نیتروژن مایع استفاده می شود. گاز نیتروژن تولید شده در مبدل حرارتی تا 700 بار بیشتر از حجم مایع خود منبسط می شود.این گاز با فشار بالا به منبسط کننده تغذیه شده، جایی که نیروی ناشی از گاز نیتروژن را به نیروی مکانیکی برای حرکت پیستون تبدیل می کند. تنها خروجی اگزوز نیتروژن می باشد و از آنجا که نیتروژن یکی از اجزای اصلی اتمسفر می باشد این خودرو مقدار بسیار کمی آلودگی تولید می کند اما در عین حال این خودرو می تواند آلودگی را از محلی به محل دیگر انتقال دهد.در این خودرو همانند خودروی ایولوشن به انرژی الکتریکی برای فشرده کردن گاز نیاز داریم.

مقداری از حرارت خروجی از خودرو به موتور برگردانده می شود و به گرمکن فرستاده می شود تا نیتروژن مایع را قبل از فرستادن به مبدل حرارتی گرم کند که باعث افزایش راندمان می شود. همچنین دو فن در عقب خودرو وجود دارد که هوای محیط را به داخل کشیده تا از این طریق مبدل حرارتی بتواند گرمای انتقالی به نیتروژن مایع را افزایش دهد.

محققان دانشگاه واشنگتن نمونه اولیه این خودرو را که در سال 1984 ساخته شده بود توسعه دادند. در نمونه اولیه این خودرو موتور دارای 5 سیلندر بود که 15 اسب بخار قدرت داشت همچنین دارای 5 دنده بوده مه توانایی آن را داشت که تنها 3.2 کیلومتر مسافت را در سرعت ماکزیمم 22 مایل بر ساعت ( 35.4 کللومتر در ساعت ) با مخزن نیتروژن خود بپیماید. اما در خودروی Ln2000 مخزن خودرو گنجایش 227 لیتر مایع را دارد که به وسیله آن خودرو می تواند بالای 200 مایل( 321.8 کیلومتر ) مسافت را طی کند.

با بالا رفتن قیمت سوخت در سالهای اخیر، خیلی طول نخواهد کشید که بسیاری از خودورها با سوخت های جایگزین کار خواهند کرد.مانند هوا که در عین حال که ارزان می باشد بدون هیچگونه آلودگی بوده و در واقع دوستدار محیط زیست می باشد.

 

منابع :  www.mechanicmasters.blogfa.com و http://www.cardetail.ir

ارسال شده توسط :مهندس کیوان مصطفی پوریان در شنبه 17 دی 1390 | نظرات مهندسین ()

به اشتراک بگذارید :
مطالب گذشته

تعمیرات واحدهای الکترونیکی انواع خودرو سواری
مورگان آئرو 8
کم مصرف ترین خودرو جهان
خودروی زیبای BMW i8
خودروی مفهومی شگفت انگیز مرسدس بنز
یک خوردروی مفهومی عجیب با دو وضعیت مسابقه و عادی
اولین پای مصنوعی رباتیک که کاملا خودکار عمل می کند
خودروهای اسپرت
طرح آینده از هوندا
فضایی ترین خودروی آینده
Alienware MK2 خودرویی که رشد می کند !
ابر خودرو Venom GT رکورد بوگاتی را شکست
محصول جاسوسی ارتش آمریکا
رادیاتور - سیستم خنک کننده (Cooling System)
خودرویی که هرگز چپ نمی کند i-Road
ربات فضانورد ناسا در حال کار
لایکان ۳,۴۰۰,۰۰۰ دلاری، رقیب بوگاتی ویرون، ساخت خاورمیانه
ماسک جدید ناسا
هواپیمای قاهر
خودروی که تبدیل به قایق موتوری می شود
حشره میتسوبیشی
ربات پرنده + فیلم
بمب الکترومغناطیسی Electromagenetic Bomb
تولید برق از ویروس
شاهکار مرسدس بنز SLS AMG
آئودی از هفت فناوری جدید خود برای خودروهای آینده رونمایی کرد
معرفی برخی از نرم افزار های رشته مکانیک
مجموعه فیلم های آموزشی کتیا
چگونه یک موشک بسازیم
طراحی لاستیک خود باد شونده

آرشیو ماهانه
شهریور 1396
اردیبهشت 1394
دی 1393
فروردین 1393
مهر 1392
مرداد 1392
خرداد 1392
فروردین 1392
بهمن 1391
آذر 1391
مهر 1391
شهریور 1391
مرداد 1391
فروردین 1391
دی 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
نظر سنجی
+ رشته تحصیلی شما چیست؟
-
-
-
-
-
آمار کلی سایت
نویسنده مهندس کیوان مصطفی پوریان

آمار سایت بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر


صفحات دیگر سایت
معرفی مدیر سایت, ارسال پیام به مدیر سایت,
تبلیغات
,